Ładowarka do baterii i telefonu komórkowego, kabel zasilający laptop albo lampkę nocną. Niezależnie od tego, o jakie urządzenie chodzi, najważniejsze jest to, żeby podłączyć się do prądu. Żeby to zrobić, trzeba mieć odpowiednią wtyczkę. Jaką konkretnie? To zależy od kraju.

Z punktu widzenia podróżujących po całym świecie najważniejsze są trzy rodzaje wtyczek elektrycznych. Europejska, oznaczana jako „C”, brytyjska („G”) oraz amerykańska („A”). W użyciu jest jeszcze wiele innych, zwłaszcza w Europie, jednak standaryzacja sprawia, że (przynajmniej na Starym Kontynencie) używać można jednego rodzaju wtyczek.

Planujesz wyjazd do Grecji? Dowiedz się, jak wydać mniej na wyspie Kos!

Najczęściej spotykane wtyczki

Wtyczki europejskie (C, D, E, K, L)

Królową europejskich kontaktów jest tzw. eurowtyczka. Każdy z pewnością wiele razy jej używał. To płaska wtyczka z dwoma bolcami, bez uziemienia. Można jej używać praktycznie wszędzie w Europie kontynentalnej (a także w RPA, Egipcie, Danii, Islandii, Maroko i Tunezji). Nie przejdzie jednak w Wielkiej Brytanii. Co nie znaczy, że wszędzie spotykane są te same standardy.

Poznaj Sardynię – najmniej włoską z włoskich wysp!

Europejski system oznaczony jest literą „C”. To uproszczona wersja wtyczki o wdzięcznej nazwie „Schuko” (oznaczenie: „E”) stosowanej w Niemczech i innych krajach niemieckojęzycznych oraz w Skandynawii (a dokładniej w Niemczech, Austrii, Holandii, Szwecji i Norwegii). Schuko charakteryzuje się dwoma dodatkowymi klipsami uziemienia na dole i na górze gniazdka.

Świat i jego wtyczki

Polskie wtyczki są z nią kompatybilne. Nasz system wzorowany jest jednak na innym – francuskim. Oznaczane literą „D” wtyczki i gniazdka mają znajomy bolec do uziemienia. Oprócz Polski stosowane są także w Belgii i Francji.

Eurowtyczki są także kompatybilne z systemem oznaczonym literami „K” i „L”. Te pierwsze spotykane są w Szwajcarii, te drugie – we Włoszech. Czasami spotyka się je w Argentynie i Urugwaju.

Kreta – przeczytaj przewodnik dla oszczędnych!

Brytyjskie wyjątki

Brytyjczycy znani są ze swojej wyjątkowości. Także wtyczki są tam inne niż na kontynencie. Charakteryzują się trzema bolcami (prostokątnymi) i oznaczane są literą „G”. Zupełnie inne są także wtyczki w krajach takich, jak Australia (system „I”) czy Izrael (system „J”).

Ameryka i Japonia

Zarówno w USA, jak i innych krajach obu Ameryk stosowane są zupełnie inne wtyczki niż w Europie czy w Afryce. To system „A” lub „B”. Trzeba też pamiętać, że w Ameryce Północnej i niektórych krajach Ameryki Łacińskiej (Wenezuela, Kolumbia) w gniazdkach płynie prąd 110 lub 120V.

W razie czego, można sobie radzić i tak

Warto dodać, że na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań umożliwiających wykorzystanie urządzeń z wtyczkami europejskimi w Wielkiej Brytanii czy USA. To tzw. adaptery, które z jednej strony mają gniazdko polskie, a z drugiej – np. brytyjskie.

Dowiedz się, co w Wenecji robił James Bond!

W krajach nastawionych na obsługę dużej liczby turystów hotelarze montują też często po kilka gniazdek w jednym pokoju, tak aby mogli z nich korzystać przyjeżdżający z różnych krajów. Tak jest np. na Malcie.