Wilno dobrze się kojarzy, jest blisko i można się tam dogadać po polsku. Dobre miejsce na wycieczkę. Jak się jednak po nim poruszać? Oto nasz poradnik.

Na początek zaskoczenie: Wilno należy do tych miast, w których transport publiczny cieszy się szczególnym powodzeniem. Codziennie korzysta z niego 45 proc. mieszkańców, co stawia Wilno na jednym z czołowych pod tym względem miast w Europie.

Sprawdźcie wybrane oferty promocyjne w serwisie Booking.com!

Autobusy: nowe i wygodne

W przeciwieństwie do innych miast na terenie Europy Wschodniej Wilno dysponuje nowym taborem autobusowym. Po ulicach miasta jeżdżą niskopodłogowe Mercedesy, Volvo i polskie Solarisy. Tras autobusowych jest łącznie 60.

Transport publiczny w Wilnie to min. trolejbusy z Polski

Oprócz autobusów po mieście kursują także trolejbusy. Wilno może się poszczycić jedną z najbardziej rozwiniętych sieci tego rodzaju w Europie. W sumie linii jest 22, a samych trolejbusów ponad 260.

Ceny biletów: niewysokie

Spośród trzech stolic krajów nadbałtyckich w Wilnie można jeździć najtaniej. Przejazd jednorazowy kosztuje 2 lity, czyli około 2,2 zł. Oczywiście, o ile bilet kupimy w kiosku. U kierowcy będzie o 0,5 lita droższy.

Katedra w Wilnie i plac przed nią zawsze robią wrażenie

W sprzedaży są także bilety okresowe. Obowiązujący na jeden dzień kosztuje 13 litów (15 zł). Bilet trzydniowy można kupić za 23 lity (27 zł), a miesięczny za 75 litów. Dokładne ceny znajdziecie tutaj. Uwaga: zjedźcie od razu na dół, tam są ceny biletów normalnych.

Rozkłady dostępne online

Szczegółową mapę połączeń w stolicy Litwy znajdziecie tutaj. Co ważne: wykaz połączeń dostępny jest też w języku polskim.

Słynna ulica Ostrobramska w Wilnie

Jeśli wybieracie się także na Łotwę i do Estonii, sprawdźcie, jak działa transport publiczny w Rydze i Tallinie.