Karty miejsce pozwalają zwiedzać zabytki Rzymu nieco taniej. Dostępne są dwie: Roma Card do muzeów i komunikacji miejskiej oraz Archeologia Card do zabytków starożytności. Co można z nimi zobaczyć?

Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby odwiedzając Rzym płacić za wstęp do każdego obiektu osobno, stać w kolejkach albo w ogóle się do nich nie dostać. Można jednak zrobić rezerwację przez internet, kupić kartę miejską i oglądać zabytki Rzymu taniej i wygodniej. Co można zobaczyć?

Przed wyjazdem sprawdź noclegi w Rzymie – w Booking.com od 73 zł/os.

Koloseum z wcześniejszą rezerwacją

Ma dwa tysiące lat i jest symbolem wiecznego miasta. Każdego roku odwiedzane przez tysiące turystów, jest obowiązkowym punktem wycieczek do Rzymu. I na tym polega cały problem. Żeby w ogóle dostać się do Koloseum, trzeba spędzić masę czasu w kolejce.

Bilety do Koloseum lepiej rezerwować wcześniej

Kto chce oszczędzić sobie trochę czasu i nerwów, może kupić bilety przez internet. Do ceny biletu (12 euro normalny, 7,5 euro ulgowy dla osób w wieku od 18 do 24 lat) doliczana jest opłaca rezerwacyjna: 1,5 euro. Dlaczego?

Do Koloseum wchodzić można tylko wtedy, gdy zbierze się grupa od 14 do 50 osób. Zarządzający obiektem muszą więc zadbać o to, żeby w systemie było jak najmniej fałszywych rezerwacji. Na pocieszenie możemy dodać, że bilety do Koloseum obowiązują przez dwa dni i są ważne także w Palatynie. Rezerwacji można dokonać tutaj.

Czytajcie także o tym, ile kosztuje jedzenie we Włoszech.

Villa dei Quintili i inne miejsca dostępne z Archeologia Card

Willę zbudowało na wzór wiejski dwóch braci, pełniących urząd konsula w 151 r. Bracia cieszyli się swoją posiadłością przez jakieś trzydzieści lat. Potem willa została im zabrana przez cesarza Kommodusa, któremu „wpadła w oko”.

Niegdyś pożądana przez cesarza, dzisiaj...

Dzisiaj można oglądać ruiny willi. Znajduje się tam nimfeum, a także tepidarium, pomieszczenie do wypoczynku z ogrzewaniem podłogowym. Tuż obok zaczyna się słynna Via Appia.

Bilet do willi i muzeum archeologicznego kosztuje 6 euro. Ulgowy: 3 euro. Osoby w wieku do 24 lat, a także powyżej 65 wchodzą za darmo. Bilet do willi obowiązuje też do Term Karakalli i Mauzoleum Cecylii Metelli.

Sprawdźcie także, za ile wypożyczycie samochód we Włoszech.

Termy Karakalli z Archeologia Card

Rzymianie chętnie odwiedzali łaźnie. Władcy Rzymu zdawali sobie sprawę z tego, że mieszkańcom trzeba dostarczać tego, czego potrzebują. Wobec tego budowali im łaźnie właśnie. Były to miejsca, w których można było oczywiście zażyć kąpieli, ale także spotkać znajomych czy załatwić ważne sprawy. Termy Karakalli to jeden z najlepszych przykładów tego typu kompleksów.

Ruiny wspaniałych rzymskich łaźni publicznych

Zaprojektowane za czasów Septymiusza Sewera, zostały ukończone dopiero za Karakalli w 216 roku. Stąd ich nazwa.

Dziś można je odwiedzać korzystając z biletu wspólnego z willą Quintili, a także Archeologia Card. Koszt: 6 i 3 euro.

Zamek Św. Anioła (Mauzoleum Hadriana): obowiązuje Roma Pass

Mauzoleum Hadriana znane jest szerzej jako Zamek Sant’Angelo (św. Anioła). To cylindryczny budynek górujący nad Rzymem. To tam mieszkali papieże epoki renesansu, w tym słynny Aleksander VI, Rodrigo Borgia.

Zamek Sant'Angelo czyli mauzoleum, które stało się twierdzą.

Zamek powstał jako mauzoleum. Zbudowane w 139 roku mieściło grobowce min. Hadriana, Marka Aureliusza, Septymiusza Sewera i Karakalli. W 271 roku budowla została włączona w system obronny murów i stała się twierdzą. Tę funkcję pełniła aż do 1901 roku.

Dzisiaj jest tu muzeum. Bilety wstępu kosztują 7 euro, ulgowe 3,5 euro. Tak, jak gdzie indziej, osoby w wieku do 24 i powyżej 65 lat wchodzą za darmo. Wstęp zapewnia także specjalna karta miejska – Roma Pass.

Kart miejskie: Roma Card i Archeologia Card

Tak, jak gdzie indziej, także zabytki Rzymu odwiedzać można wykorzystując karty miejskie. W stolicy Włoch obowiązują dwie: Roma Pass i Archeologia Card. Pierwsza ważna przez trzy dni i uprawniająca do wejścia za darmo i bez kolejki do dwóch wybranych muzeów oraz do darmowego przejazdu komunikacją publiczną. Druga obowiązuje przez siedem dni i daje darmowe wejście do: Palazzo Massimo, Palazzo Altemps, Krypty Babli, Term Dioklecjana, Koloseum i Palatynu, a także do Term Karakalli, Willi Quintili i Mauzoleum Cecylii Metelli.

Karta miejska Roma Pass

Roma Pass kosztuje 30 euro, a Archeologia Card – 50 euro.