Jeśli wybieracie się do Norymbergi samochodem, możecie być pewni, że problemów z parkowaniem mieć nie będziecie. Sprawdźcie sami, jak, gdzie i za ile parkować w Norymberdze.

Parkingi w Norymberdze, jak zresztą w innych niemieckich miastach, są doskonale zorganizowane. Wiadomo, gdzie się znajdują i ile jeszcze zostało na nich wolnych miejsc. Oto nasz przewodnik po norymberskich miejscach do parkowania.

Zobaczcie tańsze oferty noclegów w Bawarii w serwisie booking.com!

Strefy płatnego parkowania

Norymberga podzielona jest na dwie strefy płatnego parkowania. Pierwsza obejmuje Stare Miasto (Altstadt), druga – całą resztę. Stare Miasto to obszar w obrębie obwodnicy wyznaczanej przez ulice Marientorgraben, Frauentorgraben, Spittlertorgraben, Vestnertorgraben i Laufertorgraben. Łatwo ją rozpoznać, biegnie wzdłuż murów miejskich i parku przypominającego krakowskie Planty.

Zamek w Norymberdze (fot. AMŚ)

Na Starym Mieście każde rozpoczęte 20 minut parkowania kosztuje 0,5 euro (w dni robocze od 8 do 18). Ale uwaga: z reguły przy oznaczeniu parkingu na ulicy widnieje tabliczka z napisem Bewohnerparken. Oznacza to, że jest to miejsce wyłączne dla mieszkańców.

Parkowanie poza obrębem Starego Miasta jest tańsze i kosztuje 0,5 euro za każde rozpoczęte 30 minut. Także tam trzeba zwracać uwagę na oznaczenia dotyczące parkingu dla mieszkańców.

Czytajcie też o tym, jak wypocząć na Rugii.

System miejskich parkingów

W praktyce lepiej wybrać któryś z dużych, płatnych parkingów rozsianych po całym centrum. Jest ich kilkanaście i oferują łącznie około 5,3 tys. miejsc parkingowych. Co więcej, na głównych ulicach bez problemu zauważyć można czytelne oznaczenia parkingów z wyświetloną liczbą wolnych miejsc.

Norymberga zimą

Stare Miasto podzielone jest na strefy oznaczone różnymi kolorami. Jeśli na przykład chcemy podjechać w okolice Rynku, wybieramy strefę zieloną.

Ile kosztuje postój na tych parkingach? Ceny są zróżnicowane. Godzina kosztuje najczęściej od 1 do 1,8 euro. Maksymalna cena nie powinna przekroczyć kilkunastu euro za dobę. Są także parkingi, takie jak Sebalder Hofe, gdzie za cały dzień zapłacimy tylko 5 euro. Dokładniej parkingi w Norymberdzie opisane są na stronie tamtejszego urzędu miasta (tutaj).

Dowiedzcie się więcej o tym, jak jeździć po Niemczech!

Park&Ride – w Norymberdze za darmo

Dla tych, którzy nie chcą jeździć po obcym mieście szukając miejsca do parkowania (nawet, jeśli parkingi są dobrze oznaczone) jest Park&Ride. To system parkingów na obrzeżach miasta, gdzie można zostawić auto, a dalej pojechać komunikacją miejską.

Stary szpital w Norymberdze (fot. AMŚ)

Jeżeli chodzi o tego rodzaju parkingi w Norymberdze, to jest ich dwanaście (oferują łącznie 1,8 tys. miejsc). Co ważniejsze, można w nich zostawić samochód zupełnie za darmo. O ile czas postoju nie przekroczy 48 godzin. Wykaz parkingów wraz z liniami komunikacji miejskiej znajdziecie tutaj.

Parkingi Park&Ride w Norymberdze zlokalizowane są przy głównych trasach wylotowych (B14, B8, B4, B2). Mapę można znaleźć tutaj.

Co trzeba wiedzieć, wyjeżdżając do Niemiec? Sprawdźcie!

Parkingi za darmo w Norymberdze

Oprócz parkingów Park&Ride znajdujących się na obrzeżach, w Norymberdze można zaparkować za darmo także gdzie indziej. Jeśli się uda, to nawet w samym centrum. Gdzie konkretnie? Jednym z miejsc jest parking przy ulicy Judengasse. Kolejnym – Kesslerplatz. Przez dwie godziny można także stać za darmo na parkingu przy Vestnertorgraben. Więcej – tutaj.