Kto planuje podróż po Europie, powinien dobrze policzyć koszty podróży. Opłaty za autostrady mogą znacząco wpłynąć na ogólne wydatki. Ile i gdzie trzeba zapłacić?

Mówią, że darmowych obiadów nie ma. Jeżeli chodzi o drogi, w zasadzie stwierdzenie to jest prawdziwe. W zasadzie, ponieważ są jeszcze w Europie kraje, które nie pobierają ekstra opłat za przejazd i których infrastruktury można używać za darmo (jeśli się tam nie tankuje). W większości miejsc jednak trzeba sięgnąć do kieszeni i uiścić opłatę za przejazd.

opłaty za autostrady

Niemcy, tu wciąż jeszcze można jeździć za darmo (Autostrada A4)

Za darmo: na północy i zachodzie

Wspomniane wcześniej kraje, w których nie są pobierane opłaty za przejazd autostradami czy drogami ekspresowymi leżą głównie w Europie Zachodniej i na północy. To Niemcy i kraje Beneluksu (czyli Belgia, Holandia i Luksemburg) a także Wielka Brytania. Za przejazd nie trzeba także płacić w Danii, Szwecji i Finlandii. Za darmo ze swojej infrastruktury pozwalają korzystać również Litwa, Łotwa i Estonia.

opłaty za autostrady w europie

Kraje według zasad poboru opłat

Wbrew pozorom to spory kawał Europy. Kto chce, może przejechać przez całe Niemcy, odwiedzić takie miasta, jak Drezno czy Berlin oraz dotrzeć do samego Londynu i za autostradę nie zapłacić ani grosza. Pod jednym wszakże warunkiem – że podróżuje samochodem o masie całkowitej do 12 ton. Wszystkie cięższe samochody muszą płacić – czy to w formie eurowiniety czy myta elektronicznego.

Winiety: głównie na południe

Małe kraje, które leżą na szlakach tranzytowych starają się pozyskiwać fundusze na utrzymanie dróg także od tych, którzy jedynie przez nie przejeżdżają. Wprowadzają więc winiety – naklejki na przednią szybę, których posiadanie uprawnia do przejazdu autostradami i drogami ekspresowymi. Jakie to kraje?

Winiety stosują Austria, Czechy, Słowacja oraz Węgry. Opłaty całoroczne pobiera także Szwajcaria. Winiety obowiązują także w Rumunii i Bułgarii. Ceny są zróżnicowane, zależą od długości pobytu oraz kraju.

winiety czechy

Betonowa autostrada w Czechach

Wykaz winiet wg krajów:

Kraj 10 dni Miesiąc Rok
Austria 8,3 euro 24,2 euro (2 mies.) 80,6 euro
Bułgaria 5 euro 13 euro 34 euro
Rumunia 3 euro (7 dni) 7 euro 28 euro
Słowacja 10 euro 14 euro (30 dni) 50 euro
Słowenia 15 euro (7 dni) 30 euro (30 dni) 95 euro
Szwajcaria 40 CHF
Węgry 2975 forintów 4780 forintów 42980 forintów

Pozostałe kraje: opłaty za konkretny odcinek

Duże kraje, takie jak Francja, Hiszpania czy Włochy pobierają opłaty za przejazd autostradami na zasadzie podobnej, jak odbywa się to w Polsce. Kierowca płaci za konkretny odcinek, przy czym wysokość opłaty może być różna w zależności od tego, kto obsługuje daną drogę.

opłaty za autostrady
Punkt poboru opłat – Włochy, autostrada A9

Przykładowo, we Francji za przejazd samochodem osobowym z Metz do Paryża trzeba zapłacić 23 euro (więcej o tym piszemy w osobnym artykule). W Hiszpanii wiele odcinków jest darmowych, tyle samo jednak – płatnych. I tak za trasę z Madrytu do Toledo trzeba dać 2,6 euro. O poruszaniu się po Hiszpanii także pisaliśmy. We Włoszech za autostradę z Tarviso do Udine trzeba zapłacić 6,9 euro. Konkrety znajdziecie w artykule w naszym serwisie.

opłaty za autostrady francja
We Francji za autostrady się płaci (węzeł Paris Nord II)

Za autostrady trzeba także płacić w Grecji, Macedonii, Norwegii, Portugalii, Serbii i w Turcji. Warto dodać, że w wielu krajach, jak na przykład w Austrii, trzeba dodatkowo płacić za przejazd tunelami lub niektórymi odcinkami autostrad.