Za szynkę parmeńską zapłacimy we Włoszech dwie trzecie tego, co w Polsce. Ale już chleb wyjdzie nas nawet cztery razy drożej. Ile konkretnie kosztuje jedzenie we Włoszech?

Włoskie wakacje to starożytne zabytki, malownicze krajobrazy i gorące słońce. To także nieustanne liczenie pieniędzy. Żeby uniknąć kłopotów na miejscu, dobrze jest się przygotować zawczasu. I policzyć, ile euro będziemy musieli przeznaczyć na najważniejsze zakupy.

Sprawdźcie, ile kosztują noclegi we Włoszech w ramach promocyjnych ofert Booking.com!

Żeby się o tym przekonać, sprawdziliśmy ceny w jednej z najpopularniejszych sieci supermarketów we Włoszech – Esselunga. Pod uwagę wzięliśmy popularne produkty żywnościowe, z uwzględnieniem także tych miejscowych. Oto efekty naszej pracy.

Śniadanie il latte o sulle uova

Każdy je, to co lubi. Najczęściej jednak na śniadanie składają się musli z mlekiem lub kanapki. Takie też założenia przyjęliśmy w naszej analizie. W tabelce poniżej prezentujemy ceny podstawowych produktów śniadaniowych, dzięki którym przygotujecie sobie najpopularniejsze zestawy.

Nazwa produktu Cena ITA Cena POL
Chleb pszenny 500g 8,3 zł 2,19 zł
Ser żółty 500/300g 10,17 zł 5,79 zł
Ser ricotta 250g 3,28 zł 3,99 zł
Mleko 1L 3,07 zł 2,59 zł
Musli 300g 8,3 zł 5,19 zł
Jaja 10 szt. 5,77 zł 3,99 zł
Dżem 300g 5,6 zł 3,59 zł

Jeśli pominąć chleb, nie jest tak drogo. Mleko kosztuje tyle samo, jaja są trochę tylko droższe. Różnica w cenie musli jest większa, ale nie szokuje. Można powiedzieć, że śniadanie po włosku kosztuje więcej, ale tylko trochę.

Czytajcie także o tym, co dzieje się we Włoszech!

Na obiad: dobrze lub tanio

Nie da się ukryć – obiad to znacznie poważniejsza sprawa niż śniadanie. W naszej analizie przyjęliśmy, że na wakacjach raczej się nie gotuje. Uwzględniliśmy więc proste potrawy, które można przyrządzić na kempingu lub na kwaterze i dania gotowe.

Nazwa produktu Cena ITA Cena POL
Makaron Spaghetti 500g 1,87 zł 3,89 zł
Sos pomidorowy z bazylią puszka 500g 5,35 zł 3,49 zł
Lasagna gotowa 600/1000g 19,13 zł 11,79 zł
Spaghetti gotowe 400g 13,28 zł 19,59 zł

Jak widać, dania gotowe są we Włoszech dużo droższe niż w Polsce. Różna jest jednak także ich jakość. Z jednym wyjątkiem: makaron z sosem spaghetti z bazylią zjemy na Półwyspie Apenińskim nawet taniej niż u nas. Kto musi liczyć się z groszem, będzie mógł zaoszczędzić.

Zobaczcie, ile kosztuje wynajem samochodów we Włoszech!

Włoska kolacja po polsku

Jak wiadomo, we Włoszech najważniejszym posiłkiem jest kolacja. Nie każdemu turyście z Polski taki sposób bycia odpowiada. Przyjęliśmy więc, że jemy po naszemu: kanapki bez żadnych szaleństw.

Nazwa produktu Cena ITA Cena POL
Salami 120g 4,65 zł 3,99 zł
Szynka parmeńska 110g 8,26 zł 8,49 zł
chleb pszenny 500g 8,3 zł 2,19 zł

Jeżeli chodzi o produkty na kolację, ceny we Włoszech są wprawdzie nieco wyższe, niż u nas, jednak nie jest to różnica szokująca. Szynka parmeńska na przykład jest we włoskich supermarketach znacznie tańsza niż u nas.

Dodatki międzyposiłkowe

Wczasy to także, a może przede wszystkim, przyjemności. W naszym zestawieniu uwzględniliśmy ceny napojów dla dzieci (cola) i dla dorosłych (piwo). Wzięliśmy pod uwagę lody i czekoladę. No i wodę, która w ciepłym klimacie jest potrzebna jak powietrze.

Nazwa produktu Cena ITA Cena POL
Jogurt Straciatella 500/100g 6,18 zł 1,99 zł
Woda 1,5L 0,46 zł 0,59 zł
Croissanty 320/70g 15,73 zł 2,59 zł
Lody na patyku 400g 7,43 zł 9,39 zł
Coca-Cola 1L 4,94 zł 5 zł
Czekolada 4,11 zł 2,79 zł
Piwo Peroni 4,36 zł 5 zł

Jak widzicie, różnice w cenach nie są duże. Piwo jest nawet tańsze, ale to dlatego, że w Polsce Peroni stoi na półce z produktami „importowanymi”, a we Włoszech tej z wyrobami miejscowymi. Tańsze są we Włoszech także lody i woda. Więcej zapłacimy za jogurty czy czekoladę.

Nasze zestawienie może być niedoskonałe. Daje jednak pewien obraz tego, jak kształtują się ceny we Włoszech. I które produkty są droższe. Jeśli macie własne sugestie, piszcie w komentarzach!