Oto podręczny poradnik dla tych, którzy wybierają się w podróż po Europie i chcieliby poznać podstawowe limity prędkości w różnych krajach.

Z jazdą po drogach innych krajów jest jak z krakaniem wśród wron – trzeba się dostosować. I chociaż z reguły na granicach stoją duże tablice informujące o tym, jak szybko i gdzie można jechać, lepiej przygotować się „na sucho” przed wyjazdem. Oto podsumowanie limitów prędkości w krajach europejskich.

fotoradary europa

Uwaga: radar! (fot. Silver Spoon)

Na autostradzie: bardzo duże różnice

Znana mądrość ludowa mówi, że prawdziwe autostrady są w Niemczech. Dlaczego? Bo nie obowiązują tam żadne limity prędkości. I chociaż takie ujęcie sprawy niekoniecznie zgodne jest z rzeczywistością, bo mniej więcej na połowie długości niemieckich autostrad obowiązują różne ograniczenia prędkości, to jednak coś jest na rzeczy.

Tym bardziej, że tylko w dwóch innych państwach dopuszcza się poruszanie na takiej drodze z prędkością większą niż 130. W Polsce i w Bułgarii można jechać 140 km/h. W większości krajów obowiązują limity od 110 do 130 km/h. W niektórych przepisy precyzują, jak szybko można jechać w deszczu czy w złych warunkach. Tak jest np. we Włoszech i Francji, gdzie limit prędkości wynosi w takiej sytuacji 110 zamiast 130 km/h.

Limit 100 110 120 130 140 brak
Kraj CyprNorwegia
Białoruś
Albania
Estonia
Włochy*
Francja*RosjaSzwecja

Wielka Brytania

Luksemburg *

Łotwa

IrlandiaSzwajcaria
Hiszpania
TurcjaFinlandia

Belgia

Portugalia

Belgia

SłowacjaLuksemburg
Francja
WłochyGrecja

Bośnia

Chorwacja

Słowenia

Holandia

Rumunia

Czechy

Ukraina

Węgry

Rumunia

PolskaBułgaria Niemcy

Warto także dodać, że w wielu krajach niejako domyślnie (choć z reguły z wcześniejszą informacją na znaku) obniżane są limity prędkości w tunelach czy na górskich mostach. Przykładowo, w Austrii jest to 100 km/h.

Czeska drogówka patrzy! (fot. Frettie)

Na drodze ekspresowej

Tak, jak w Polsce, w wielu krajach funkcjonują osobne drogi ekspresowe, o standardzie nieco gorszym niż autostrady. Tam limity prędkości są niższe. W żadnym nie przekraczają 120 km/h. Najwolniej jeżdżą Duńczycy i Łotysze – w tych krajach limit prędkości na drodze ekspresowej to 90 km/h.

Limit 90 100 110 120
Kraj DaniaŁotwa
Islandia
CyprNorwegia
Białoruś
SerbiaBośnia

Holandia

Rumunia

Polska*

AlbaniaEstonia
Włochy
FrancjaUkraina

Węgry

Rosja

Szwecja

Litwa

Wielka Brytania

Turcja

Chorwacja

Słowenia

IrlandiaPortugalia
Szwajcaria
HiszpaniaFinlandia

Polska

Belgia

Podobnie, jak w przypadku autostrad, także na drogach ekspresowych, w niektórych krajach, dopuszczalne prędkości są obniżane w złych warunkach (znowu: Francja, Włochy). W innych wolniej trzeba jechać na drogach ekspresowych w terenie zabudowanym (Czechy – 80 km/h).

ograniczenia prędkości

Szwajcaria - restrykcyjna pod względem prędkości (fot. A. Michael)

Na zwykłej drodze

Znacznie prościej jest na zwykłych drogach poza terenem zabudowanym. W większości europejskich krajów można jechać góra 90 km/h (czyli tak, jak w Polsce). Wyjątki w górę to Wielka Brytania, Niemcy i Austria. Sporo krajów ustaliło limit prędkości na poziomie 80 km/h.

Limit 80 90 100
Kraj AlbaniaIrlandia
Finlandia
SzwajcariaLichtenstein

Cypr

Norwegia

Dania

Serbia

Bośnia

Holandia

Szwecja

HiszpaniaPortugaliaPolska

Ukraina
Bułgaria
Turcja

Grecja

Rosja

Islandia

Rumunia

Francja

Białoruś

Estonia

Włochy

Węgry

Słowacja

Luksemburg

Chorwacja

Słowenia

Czechy

Łotwa

Belgia

Wielka BrytaniaNiemcy
Austria

W terenie zabudowanym

limity prędkości europa

W Tyrolu ograniczenia są znaczne (źródło: Pflatsch)

W większości krajów prędkość maksymalna w terenie zabudowanym to 50 km/h. Są wyjątki. W Rosji, na Ukrainie i na Białorusi można jeździć 60 km/h. W niektórych państwach można jeździć szybciej, ale tylko na specjalnych ulicach (we Włoszech). Z kolei w Holandii w wielu miejscowościach obowiązuje limit 30 km/h. Podobnie jest w Brukseli i Antwerpii w Belgii. W przypadku prędkości w terenie zabudowanym najlepiej jest po prostu trzymać się oznaczeń.