Norymberga, Drezno, Kolonia i 2,5 tysiąca innych miast. Wszędzie tam przed świętami wiele się dzieje. Przede wszystkim na jarmarkach. Oto trzy najważniejsze z nich.

Jak podaje niemiecki tygodnik der Spiegel w krajach niemieckojęzycznych każdego roku organizowanych jest 2,5 tys. jarmarków świątecznych. Pracuje przy nich 180 tys. osób, a wydatki z nimi związane sięgają 5 mld euro rocznie. Przyjrzyjmy się trzem najważniejszym jarmarkom w Niemczech – w Norymberdze, Dreźnie i Kolonii.

Wszyscy gotowi? Zaczynamy sezon! (źródło: dresden.de)

Norymberga: bo Luter nie lubił św. Mikołaja

Od 30 listopada do 24 grudnia rynek w Norymberdze zamienia się w królestwo Bożego Narodzenia. Na ogromnym placu stają stragany, które z kolei ozdabiane są tysiącami świateł. Po zmroku jest tam nadal jasno. Tylko inaczej.

Tradycja organizowania jarmarku w Norymberdze sięga XVI wieku. Sama nazwa – Christkind – odnosi się do dzieciątka Jezus, które ma przynosić prezenty. Ta tradycja jest jeszcze starsza. Stworzył ją Marcin Luther jako opozycję do katolickiego Św. Mikołaja rozdającego podarunki 6 grudnia.

Królowa jarmarku w Norymberdze (źródło: christkindmarkt.de)

Dzisiaj jarmark świąteczny w Norymberdze to przede wszystkim handel. Straganów jest tam łącznie 180. Są wśród nich takie, które oferują jedzenie, są inne, sprzedające dekoracje świąteczne i prezenty. Wstęp jest wolny, rynek otwarty jest codziennie od 9.00 do 22.00. Szczegółowe informacje znaleźć można tutaj (pdf).

Sprawdź noclegi w Norymberdze!

Tak wygląda jarmark w Norymberdzie (źródło: christkindmarkt.de)

Drezno: najstarszy jarmark świąteczny w Niemczech

Jarmark świąteczny w Dreźnie uważany jest za najstarszy w Niemczech. Striezelmarkt, bo tak brzmi jego oficjalna nazwa, organizowany jest w 2012 roku już po raz 578. Działa w samym sercu barokowego starego miasta od 28 listopada do 24 grudnia. Godziny otwarcia: od 10.00 do 21.00.

W ramach wydarzenia odbywa się wiele imprez towarzyszących. Oprócz hucznego otwarcia także festiwal ciast świątecznych, festiwal pierników czy wspólnie ubieranie wielkiej choinki (22 grudnia). W tym roku będzie miała także miejsce impreza pokazująca polskie zwyczaje świąteczne.

Tak wygląda świąteczny jarmark w Dreźnie (źródło: dresden.de)

Drezdeński jarmark działa od 1434 roku (prawo do jego organizacji nadał miastu elektor Fryderyk II). Kiedyś odbywał się tylko przez jeden dzień, w miarę upływu czasu ewoluował w imprezę trwającą prawie miesiąc. Więcej o jarmarku na stronie internetowej Drezna.

Sprawdź noclegi w Dreźnie!

Parada w ramach jarmarku w Dreźnie (źródło: dresden.de)

Kolonia: jarmark przed katedrą

W Kolonii jarmark świąteczny organizowany jest przed katedrą. Na Roncalliplatz ustawianych jest około stu straganów oferujących świąteczne potrawy, prezenty i napitki. Na środku placu stoi ogromna choinka. Godziny otwarcia – od niedzieli do środy w godz. 11.00-21.00, w czwartek i piątek od 11.00 do 22.00, a w niedzielę – od 10.00 do 22.00.

Tak, jak w Dreźnie, także w Kolonii jarmarkowi towarzyszą dodatkowe atrakcje. Jest uroczyste otwarcie, są koncerty jazzowe, rockowe i muzyki klasycznej, wybory króla zabawek i inne.

Sprawdź noclegi w Kolonii!

W Kolonii jarmakr odbywa się przed katedrą

Dla tych z was, których interesują jarmarki świąteczne w innych miastach pomocna może być ta strona.